name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Şevketi Bostan Otu Nedir, Faydaları nelerdir?
9
Şevketi Bostan Otu Nedir, Faydaları nelerdir?

Şevketi Bostan Otu Nedir, Faydaları nelerdir?

Şifalı Bitkiler
07.08.2015
6,279

Birleşenler familyasından olup; genel olarak akdeniz, marmara ve ege bölgelerinde yetişen bu bitkiye her yerde rastlanılabilir. Böbrek rahatsızlıkları için kullanılabilen bitki, böbrek taşı düşürmede önemli bir etkiye sahiptir. İdrar söktürme özelliğine sahiptir.

Botanik Bilgisi : Birleşenler familyasından olup; böbrek rahatsızlıkları için kullanılabilen bitki, böbrek taşı düşürmede önemli bir etkiye sahiptir. Genel olarak akdeniz, marmara ve ege bölgelerinde yetişen bu bitkiye her yerde rastlanılabilir.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Şevketi bostanCnicus benedictus,  Compositae 

Bilinen Bileşimi : Helme ve sepi maddeler, elma asidi, eterik yağ, madeni tuzlar, acı maddeler.

Bitkinin Bilinen Özellikleri : Tonik / kuvvetlendirici, antitussif / öksürük kesici, kan durdurucu, Meyveleri; pürgatif / müshil. Bitkiden yapılan ekstre; iltihap giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan şekerini düşürücü. Kavrulmuş kökleri; Antibakteriyel / mikropların yaşamasını engelleyici. Doğal Şifa Rehberi

Bitkinin Bilinen Faydaları:

• Böbrek için çok faydalıdır. Böbrek taşı düşürülmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

• Böbrek iltihaplarına karşı önleyici ve tedavi etkisi bulunur.

• İştahın artmasında faydalıdır. Bu sebeple düşük kilo rahatsızlıklarında önerilir.

• İdrar söktürme özelliğine sahiptir.

• Safra salgılarını arttırma özelliği bulunur.

• Bağırsaklardaki gaz sökümü sağlar.

• Sindirim güçlüğünden oluşan karın ağrılarını giderilmesinde önemli rolü vardır.

• Yaraların temizlenmesinde ve iyileşmesi için faydası bulunur.

Önerilen Hastalıklar : Her türlü alerjiye çok etkilidir. Deniz, uçak ve otomobil tutması toz ve otlardan ileri gelen nezlemsi durumlar, kurdeşen, astım rahatsızlıkları bu bitkinin etkisine dayanamaz. 

( Aynı etkiler için Meryemana dikeni / Silybum marianum da kullanılabilir ). İştahsızlık, öksürük, mide - bağırsak hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, karaciğer taşları, romatizma, kan durdurucu gut.

Kullanım Şekli ve Dozu : Alerji için 1 litre suya 2 - 3 tutam tohum atılarak 1 gün bekletildikten sonra 7 - 8 gün süreyle her gün 1’er saat arayla 1’er çorba kaşığı içilir.

Diğer etkiler için; 2 bardak kaynar suya 10 gr. bitki veya kök yada ikisinin karışımı konur. 5 dakika denlendirildikten sonra süzülür. Günde 3 defa 1’er çorba kaşığı içilir.

UYARI : Böbrek hastalığı olanlar kullanmamalıdır.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");