name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Sedef Hastalığı Nedir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri
10
Sedef Hastalığı Nedir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sedef Hastalığı Nedir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hastalıklar Ve Tedaviler
21.01.2016
5,459

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Sedef hastalığı toplumda oldukça yaygın ve henüz kesin tedavisi bulunamayan cilt hastalığıdır. Deride yama şeklinde kabuklanmalara ve kaşıntıya neden olur. Alternatif Tedavi Yöntemleri mevcuttur. Sedef Hastalığı İçin Önerilen bazı Doğal Çözümler şu şekildedir.

Doğal Şifa Rehberi

Sedef hastalığı toplumda oldukça yaygın ve henüz kesin tedavisi bulunamayan cilt hastalığıdır. Deride yama şeklinde kabuklanmalara ve kaşıntıya neden olur. Sedef hastalığı kronik bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Sedef hatalığının tedavisi için kullanılan bitkilerde bulunur. En çok dirseklerde dizlerde ve vücudun saçlı olan bölgelerinde görülür. Sedef hatalığı stres genetik rahatsızlıklar gibi bir çok faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıktığı düşünülür.

Tedavi için çeşitli krem hap iğne gibi tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. Öte yandan pek çok doktorun şikayeti hastaların kendilerine bilinçsizce denedikleri bitkisel reçetelerle ciltlerinde daha çok tahribata sebep olmalarıdır. Öncelikle bir cilt doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Hatalık sabır gerektiren ve tedavinin etkisinin uzun sürede sonucunu gösteren bir hastalıktır. Ayrıca her sedef hastası için aynı ilaç veya reçete işe yaramayabilir.

Sedef hastalığına iyi geldiği bilinen bitkilere bakılacak olursak;

Alternatif Tedavi Yöntemleri:

* Aloevera :aloeve bitkisinden elde edilen öz günde 3 defa cilde uygulanabilir. Ayrıca aloevera içeren kremlerde tavsiye edilebilir.

* Elma sirkesi: Eskilerde dezenfektan olarak kullanılan elma sirkesi sedef hastalığından kaynaklı kaşıntıyı dindirmek üzere tavsiye edilebilir. Elma sirkesini haftada bir kaç kere saç diplerine masaj yaparak sürülebilir. Yanma şikayetini azaltmak için elma sirkesi sulandırılabilir. bazı sedef hastaları elma sirkesini uyguladıktan sonra ılık bir su ile temizleme yapıldığında ciltteki tahrişi önlediklerini belirtirler. Ancak uygulanacak bölgede çatlama veya kanama var ise uygulanması tavsiye edilmez. Elma sirkesi işe yaraması durumunda bir kaç hafta içerisinde sonuç alınması beklenebilir.

* Kapsaisin: Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. İnsan dilinde bulunan kapsaisin reseptörleri, bu maddeden etkilenerek acı veya sıcak hissine neden olur. Piyasadaki pek çok kremin içerisinde ağrı kesici, iltihap giderici, kızarıklık giderici olarak kullanılmaktadır. Zeytin yağı ile yapılacak olan karışım kaşıntı ve ağrıyı anlık olarak dindirici özelliğe sahiptir.

Formül: C18H27NO3

Kaynama noktası: 210 °C

Erime noktası: 62 °C

Molar kütle: 305,41 g/mol

* Zerdeçal: zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Güçlü antioksidan ve iltihap giderici özelliğinden dolayı hemen her sağlık sorunu için önerilebilir. Tablet şeklinde veya yemeklerinize kullanılarak sedef hastalığını dindirebilir. Ancak herhangi bir bitkisel destek kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

* Zeydinyağı: Hastalığın bulunduğu yerleri zeytin yağı ile bulayarak cildinizi nemli tutmanız kuruluğunu ve kaşıntıyı azaltacaktir. Bu süreçte iyileşmeyi hızlandıracak öğeleri hapsedeceğinden iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Devedikeni

* Devedikeni: Papatyagiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da bilinir. Devedikenleri genellikle yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda yetişir. Karaciğere destek olarak ve bağışıklık sistemini düzenleyerek cilde ekstra deri hücresi oluşumu yönünde görüşler vardır. Doktorunuza danıştıktan sonra tablet şeklinde alabilirsiniz.

Sedef Hastalığı İçin Önerilen Doğal Çözümler:

* Cildin kuruluğunu önlemek için bulunulan ortamın nemli olmasına özen gösteriniz.

* Cilt için kullanılan bakım ürünlerinde parfüm ya da boya olmamasına özen gösterin.

* Yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten olabildiği kadar uzak durun.

* Yaban mersini türü küçük taneli meyveler yemişler soya ve çikolata sedef hastalığı için önerilen yiyecekler arasındadır.

* Ilık su ile duş alın.

* Banyodan sonra nemlendirici kullanın.

* Güneş banyosu sedef yaralarına iyi gelebilir.

* Yemeklerinizde bolca biberiye, acıbiber, zerdeçal kullanabilirsiniz.

Esmer pirinç, kara buğday, darı gibi besin kaynaklarına yönelin.

Haftada 2 - 3 kez omega3 içeren balık yağı kaynağı ürünleri sıkça kullanın.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");