name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Rezene Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
10
Rezene Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Rezene Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
25.02.2016
2,633

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Rezene Bitkisi, genel olarak 2 yıllık bitkidir. Gövde dikine yükselir, oldukça sık çatallaşır. İştah açıcıdır. Sindirime yardımcı olur. Emziren annelerde, sütü artırıcıdır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Rezene, Raziyaneç, Raziyane, Tatlı anason, Foeniculum vulgare, Fennel, Fenouil vulgaire olarakta bilinir. Maydanozgiller familyasından olup, genell olarak 2 yıllık bitkidir. Gövde dikine yükselir, oldukça sık çatallaşır, 2 metre boyuna kadar ulaşabilir. Yaprakları ince ipliğimsi, ortadaki yapraklarla üsteki yaprakları sapsız olup oturmuş vaziyettedir. Çiçekleri oldukça küçük altın sarısı renkte, şemsiye demetini oluşturur. Meyveleri 2 eşit parçadan oluşur ve bazen bitişik bazen tek olur. Kökleri iğ şeklinde olup aroma kokulu ve takriben parmak kalınlığında uzunca ve yan kökleri vardır.

Yetiştirildiği Yerler : Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yabani olarak yetişen bitki, Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirmek mümkündür. Türkiye’de yetişen Tatlı Rezene de ayrıca dünyanın en kaliteli türlerinden biridir.

Toplanması - Saklanması : Bütün bu amaçlarla bitkinin ikinci yılının sonbaharında olgunlaşıp yarılan tohumları toplanıp kabukları tarakla temizlenerek gölgede hafifçe kurutulur. Çay hazırlanacağı zaman bu tohumlar biraz ezilir.

Bilinen Bileşimi : Bitkinin tohumları yapışkan bitki sıvısı, şeker, nişasta, tanen, sabit ve uçucu yağlar içerir. Uçucu yağları tohuma anason kokusu verir ve bazı ülkelerde tohumu anason yerine salata ve yemeklere çeşni katmak üzere az miktarda kullanılır.

Bitkinin Bilinen Faydaları :

* İştah açıcıdır.

* Mide ve bağırsak hastalıklarında rahatlatıcıdır.

* Sindirime yardımcı olur.

* Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.

* Emziren annelerde, sütü artırıcıdır.

* Bronşitte ve öksürük nöbetlerinde rahatlatıcı etkisi vardır.

Kullanım Şekli : 1 tatlı kaşığı tohumun üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10 dakika süreyle bu tohumlar demlendirilir. Yukarıda sayılan durumlar için bu çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

UYARI : Fazla doz kullanılmamalıdır. Doğum kontrol hapı kullananların, östrojen takviyesi alanların rezene ürünleri kullanması, bu ilaçların vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkilediği için önerilmemektedir.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 0,2 g
Toplam yağ 0,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 52 mg
Potasyum 414 mg
Karbonhidrat 7 g
Diyet lifi 3,1 g
Protein 1,2 g

İçierisinde Bulundurduğu Vitaminler:

A vitamini 134 IU C vitamini 12 mg
Kalsiyum 49 mg Demir 0,7 mg
D vitamini 0 IU Piridoksin 0 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 17 mg
\r\n


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");