name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Meme Kanserine Karşı Etkili 4 Gıda
10
Meme Kanserine Karşı Etkili 4 Gıda

Meme Kanserine Karşı Etkili 4 Gıda

Hastalıklar Ve Tedaviler
30.05.2016
2,991

Meme kanseri ne kadar geç fark edilirse kanseri yenme şansınız o kadar düşüyor. Bu sebeple meme kanserine yakalanma riskinizi düşürmek için erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserine yakalanma riskinizi en aza indiren bazı gıdalar...

Epidemiyoloji uzmanı ve diyetisyen Suzanne Dixon'a göre, meme kanserini önlemek ve genel meme sağlığı için farklı çeşitlerde bitki tabanlı gıda tüketmek gerekiyor. İşte bu gıdalardan bazıları şu şekilde:

Baklagiller

Doğal olarak içeriğinde bulunan bitki sterolleri sayesinde fasulye ve mercimek dahil baklagiller kanser önleyici faydalara sahiptir. Harvard Üniversitesindeki bilim insanlarının araştırmalarına göre haftada en az 2 (iki) kere baklagil çeşidi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski, baklagilleri ayda bir kereden daha az tüketen kadınlara göre % 24 daha az olduğu belirtilmiştir.

Mantar

Meme kanseri östrojenli ortamda gelişir. Doğal olarak üretilen östrojen yeterli olmaması durumunda senteteik östrojen oluşturmak için aromataz isimli enzim kullanılır. Mantar ise aromataz enziminin aktivitesini azalttığı için bu östrojen sentezini önlemede etkilidir.

Sert Kabuklu Yemişler (Fındık, Ceviz, Badem vb)

Her çeşidi bitki sterolleri açısından zengin olan bu çerezlerin laboratuvar ortamında yapılan hayvan deneylerinde tümör gelişimini önlediği bulundu.

Beslenme ve Kanser dergisinde yayınlanan bir çalışmada, cevizlerin kanser karşıtı özellikler de sunan bioaktif moleküler içerdiği gösterildi. Araştırmacılar aynı zamanda cevizden türetilen bir serumun, doğrudan bakteri üretme tabağında uygulandığında meme kanseri hücre gelişimini azalttığını buldu.

Turpgiller

Bunlara örnek olarak brokoli, lahana ve Brüksel lahanası verliebilir. Bu sebzelerin kanser önleyici özelliği, içeriğinde bulunan glukozinolatlar isimli doğal bileşenden kaynaklanıyor. Sindirim sırasında glukozinolatlar; indoller, nitriller, tiyosiyanatlar ve izotiosinatlar isimli aktif bileşenlerine ayrılır. Bu bileşenlerin sadece meme kanserinde değil diğer başka kanser türlerinde de önleyici özelliğe sahip olduğu gösterildi.

Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Meme kanseri riskinizi düşüreceğini bildiğiniz gıdalara yemenin dışında meme kanserine yakalanma riskinizi artıran birçok durumdan da uzak durmanız gerekiyor. Meme kanseri riskini en çok etkileyen faktörlerden baıları şu şekildedir:

- Fazla kilolu olmak

- Egzersiz yapmamak

- Eksik uyumak

- Yüksek doymuş yağ tüketimi

- Doğum kontrol hapı almak

- Genetik yatkınlık

- Paraben içeren kozmetik ve diğer ürünlerin kullanımı

Meme kanseri riskinizi yükselten faktörlerin arasında değiştiremeyeceğiniz bazı faktörler olsa da, hareketli bir yaşam tarzı ve farklı çeşitlerde meyve, sebze ve baklagiller yemek meme kanseri riskinizi düşürmenin en iyi yolu.

Kaynak


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");