name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Kudret narı nedir, Kudret narının Faydaları nelerdir?
10
Kudret narı nedir, Kudret narının Faydaları nelerdir?

Kudret narı nedir, Kudret narının Faydaları nelerdir?

Şifalı Bitkiler
01.02.2016
5,107

Doğal şifalı rehberi bitkileri arasında olan kudret narı, Kabakgiller familyasından; ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı ve el gibi parçalıdır. Hemoroid (basura) faydalıdır. Yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir. Hücre yeniler.Rahim yaralarına fayda verir. Kadınlarda kısırlık tedavisinde kullanılır. egzamayı tedavisinde kullanılır.

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Kabakgiller familyasından; ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı el gibi parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca turuncu reng alır, birbirinden ayrılır. Meyveleri 8-15 cm uzunluğunda, 4-10 cm eninde üzeri çıkıntılı ve uclara doğru sivricedir. Önce yeşil olan meyve, sonra olgunlaştıkca yavaş yavaş sarı ve nihayet altın sarısına dönüşür ve içinde 20-30 adet koyu kırmızı renkte fasulyeye benzer tohumları vardır. Ev ilaçlarında, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Papara, Acayip elma, Momordica charantina, Balsam apple, Momordica

Bitkinin Bilinen Yetiştirildiği Yerler : Vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilen kudret narı Afrika ve Asyanın tropik bölgeleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Türkiye'nin genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir. Sarmaşık şeklinde gelişimini sağlar. Bu yuzden askıya alınmalıdır.Kudret Narı Bitkisi

Toplanması - Saklanması : Yaz sonu sonbağar başı gibi toplananmaya başlayan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudretnarı yağı veya macunu yapılabilir.

Kudret narının meyvesi ve yaprakları, mineral ve vitaminler bakımından çok zengindir. Özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Yaprak ve köklerinden hazırlanan çözeltiler, hemoroit (basur) şişkinliklerini indirmektedir.Yapraktan elde edilen çözelti iyi bir öksürük kesici ve ateş düşürücüdür, antihelmintik ( barsak kurtlarına karşı) etkiye sahiptir. Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır.Kudret narı antimikrobial etki gösterdiğinden, iltihaplı yaraların tedavisinde de yeri olduğuna inanılmaktadır. Son yayınlarda, substans Q içerdiğinden AIDS tedavisinde değerli olabileceği bildirilmiştir.

Bitkinin Bilinen Faydaları :

* Sindirim sistemi hastalıklarında ( ülser,gastrit,hemoroid,kolit) çok etkilidir.

* Zeytinyağı ile mantarlı egzamayı tedavi etmede merhem olarak kullanılır.

* Yapraktan elde edilen çözelti öksürük kesici ve ateş düşürücüdür. Bu çözelti aynızamanda bağırsak boşaltıcı ve bağırsak kurtlarına karşı etkilidir.

* Kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.

* Karaciğeri destekler.

* Egzama ve sedefe fayda verir.

* Yara ve iltihapları giderir.

* Bağırsak tembelliğini giderir.

* Hücre yeniler.

* Rahim yaralarına fayda verir.

* Yanık ve yaralara lapası iyi gelir.

* Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir.

Kullanım Şekli :

Hemoraid Tedavisi (Basur tedavisi): Ogunlaşmış kudret narını, küçük parçalar halinde doğrayıp yarım litrelik kavonaza konur. Üzeri tercihen zeytin yağı veya bal ile doldurulduktan sonra kavonoz güneşe beklemeye bırakılır. Birkaç hafta (ay) içerisinde kudret narları yumuşayarak pelte haline gelir. kullanıma hazır hale gelen kudret narı sorunlu olan bölgeye bez veya peçete ile sürülür. Kudret narı yaprağı golgede kurutularak bu karışım ile birbirine yedirilerek krem haline getirilipte kullanılabilir.

Kudret narı ile hazırlanan bu ilaç;mayasıl,egzama ve ciltteki yaralar için çok faydalıdır.Bu yağdan sabah akşam doğrudan yaranın üzerine sürülünce , birkaç gün içinde yara iyileşir.

Taze meyve için : Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine hiçbir şey kullanılmıyor.

Tazesinin olmadığı zaman : Çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur. Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emer.

Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yeniliyor.Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor. Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alınabilir.

Hariçten Kullanımlar İçin :

Yanıklar, kesikler ve yaralar için kullanılıyor.

Kadınların vajina yaraları için de kullandığı zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için ise en çabuk iyileştirici olarak biliniyor.

Egzama, yara gibi cilt hastalıklarında da iyileştirici özelliğe sahiptir.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");