name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Kahvenin Faydaları Nelerdir?
9
Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
02.02.2016
4,928

Doğal şifa rehberi bitkileri arasında olan Kahve, kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaçtır.Meyve çekirdeklerinin kavrularak öğütülmesi ile oluşan tozun su veya süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir. Kansere karşı korur. Baş ağrısına iyi gelir. beyni uyarır.

www.dogalsifarehberi.com/

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaçtır. Bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulduktan sonra öğütülmesi ile oluşan tozun su veya süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir.

Kış aylarında yapraklarını dökmez, çiçekleri beyaz, meyveleri 1-2 tohumlu olup başta yeşil olgunlaşma döneminde ise kırmızıdır. Yabânî olarak yetişen kahve ağaçlarının boyları ortalama olarak 5 ila 7 m olduğu hâlde kültür olarak yetiştirilenlerin boyları 2 ila 3 metreyi geçmemektedir. Kahve ağaçlarının en iyisi Arabistan’da yetişmektedir. Kahve, ilk olarak Habeşistan’da 3. yüzyılda yetiştirilip ve kullanılmaya başlanmıştır. 18. yüzyılda Mekke’ye hacca giden Habeşistanlılar, kahveyi Arabistan’a ve bütün Müslüman âlemine tanıtmışlardır. Böylelikle Müslümanlar tarafindan bilinen ve kullanılan kahve, Osmanlılar zamânında Avrupa’da görevli elçiler yoluyla önce Venedik, İngiltere, Fransa’ya daha sonra da, bütün batı devletlerine tanıtılmıştır. Kahve, en çok Habeşistan, Libya, Brezilya, Meksika, Hindistan, Arabistan ve Orta Amerika’da yetiştirilmektedir.

Türkiye’de yetiştiği yerler : Tabiî olarak yetişmez. Kültürü yer yer yapılır.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Coffea, Coffea ArabicaKahve Bitkisi

Bitkinin Bilinen Faydaları :

* Kansere: Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidan içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engeller.

* Baş ağrıları: Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi gelmektedir. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.

* Beyin uyarımı: Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.

* Karaciğer sağlığı: Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.

* Safra taşları: Kadın vücudu erkeğe göre 2 kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla %25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlanmıştır.

* Cilt: Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyor.

Kullanım Şekli : Tâze kavrulmuş ve çekilmiş kahve kullanılır. Türk kahvesinde en önemli özellik bol köpüklü olması ve cezvelerde pişirilmesidir. Cezveye önce kahve ve isteğe göre (az-orta-şekerli) şeker konulur. Sonra soğuk su ilâve edilir, iyice karıştırılıp kaynatılır, köpüğü tasmadan fincanlara servisi yapılır.

YAN ETKİLERİNE DİKKAT!

Kahve ağacıKafein bir merkezi sinir sistemi uyaranıdır. Uyanıklığı artırır, ince motor koordinasyonu azaltır, uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı ve baş dönmesi yapabilir. Kafein ayrıca, kalp hızını artırır, kan damarlarını büzer ve bazı kasların daha kolay kasılmasını sağlar.

Kafein, bağımlılık da yaratabilen bir maddedir. Fazla miktarda kahve içen kişilerin bunu birden bırakmaları baş ve kas ağrıları, depresyon ve sinirliliğe neden olabilir.
Kafein, Uluslar arası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından uzun yıllar yasak ilaçlar kapsamına alınmıştı. İdrarlarında 12 mikrogramdan fazla kafein çıkan sporcular yarışmalara alınmazdı. 5 fincan kahve içilmesi ile bu sorun yaşanabiliyordu. Yasak 2004′ de kaldırılarak kahve ve kola içen atletlerin ceza almaları önlenmiş oldu.Kafeinin, yüksek dozlarda ölüme de yol açabileceği unutulmamalı. Öldürücü dozu 10 gramdan fazladır ve buna ardı ardına 80-100 fincan kahve içmeyle ancak ulaşılabilir. 150 ml kahvede 60-150, 150 ml çayda 40-80 mg kafein vardır.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 0
Toplam yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 49 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0,1 g
Kafein 40 g

İçierisinde Bulundurduğu Vitaminler:

A vitamini 0 IU C vitamini 0 mg
Kalsiyum 2 mg Demir 0 mg
D vitamini 0 IU Piridoksin 0 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 3 mg


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");