name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Ihlamurun Faydaları Nelerdir?
10
Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
23.05.2016
2,671

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Ihlamur bitkisi, Haziran-ağustos ayları arasında çiçek açar.Birçok faydası vardır. Uykusuzluğu giderir. Öksürüğü keser, göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Çayının strese karşı sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. İdrar söktür. Vücut direncini artırır. Kilo vermeye yardımcı olur.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Tilia, Tilia silvestris, Linden

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Ihlamurgiller familyasından olup; Haziran-ağustos ayları arasında beyazımsı-sari renkli, güzel kokulu çiçekler açan, yüksek boylu bir ağaçtır. Ağacının boyları 20–30 m'ye kadar ulaşabilir. Genellikle ormanlarda doğal olarak bulunursa da, park ve bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilmektedir. Yapraklarının büyüklüğü 5–10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Çiçekleri en az üçü bir arada olmak üzere sarkık yetişirler. Çiçek örtüsü kayık seklinde, sarimsi-yeşil renktedir. Meyveleri küre şekilli ve tek tohumludur. Ihlamur ağacı filizden büyür. Azami bir sene yasar.

Bilinen Bileşimi : Uçucu yağ, manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol, C vitamini.

Özellilleri : Antispazmodik / spazm çözücü, digestif / hazmettirici, ekspektoran / balgam söktürücü, sedatif / rahatlatıcı, hafif uyuşturucu, sudofirik / terletici, diüretik / idrar söktürücü, kanın hiperkoagülasyonunu ve hiperviskositesini artırıcı.

Bitkinin Bilinen Faydaları :

* Ihlamur çayının strese karşı sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.

* Öksürüğü keser, göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

* Uykusuzluğu giderir.

* Bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancılarınısını giderir.

* İdrar söktür , terletici özelliği vardır.

* Gribal enfeksiyonlara karşı ıhlamur faydalıdır.

* Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

* Vücut direncini artırır.

* Göz çapaklanmalarında pamuk yardımı ile gözlere kompres yapılarak çapaklanmayı önler, gözü dinlendirir. (Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın)

* Saçlar yıkandığında beslenip kuvvetlenmesini sağlar. (Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin)

* Yemek üzerine içilirse hazmı güçleştirir.

* Ciltteki lekeleri giderir.

Kullanım Şekli : Kurutulmuş çiçek ve yaprak karışımından 1 tutam alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10 - 20 dakika kadar süreyle demlendirilir. Bu karışımdan günde üç kez birer bardak içilir.

Güzellik İçin : Cildinizde lekeler için kullanılabilir. Yüzünüzde kırışıklıklar mı oluşmaya başladı?

Kullanım Şekli : 2-3 tatlı kaşığı kurumuş çiçek ve yaprak ıhlamurun üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. Pelte kıvamına gelinceye kadar kaynatmaya devam edin. Kaynamış ve bekletilmiş sıvıyı cildinize sürdüğünüzde faydasını göreceksiniz.

Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız gaye iyi sonuç alırsınız.

IHLAMURUN İÇİN UYARILAR : Fazlası iç organlara ve beyne zarar verir. Çok fazla ve geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluğa neden olabilir. Mümkün olduğunca tatlandırmak için bal veya limon kullanılabilir. Şeker kullanımı kilo almaya neden olabilir.

Ihlamur ağacı nasıl yetiştirilir?

Ağacın üretimi genellikle tohumla yapılmaktadır. Fakat kalem aşısı, daldırma ve çelikleme yöntemiyle de üretilmektedir.

Ihlamur ağacı yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlılar

Özellikle kabuklu bit, yaprak biti, kın kanatlılar ve yeşil kurt en fazla görülen zararlılar arasındadır. Ihlamur ağacının en fazla etkilendiği hastalık ise, küllemedir.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");