name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Deve Dikeni Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
9
Deve Dikeni Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
25.02.2016
7,045

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Deve Dikeni Bitkisi taşlı ve çorak arazide yetişen, 1 kaç yıllık bitkidir. 30 - 100 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Deve dikeni tohumu safra artışını sağlar. Alkolün çok kullanılması sonucu gelişen sirozda etkilidir.

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Deve dikeninin bilinen diğer isimleri Akkız, Eşek dikeni, Kenger ve de Kansa. Bileşikgiller familyasından olup; Taşlı ve çorak arazide yetişen, 1 kaç yıllık bitkidir. 30 - 100 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir. İnce ve çengellidir. Genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarında çoğunlukla erguvan, bazen de beyaz renkli çiçekler açar. Bitki yaşken güzel kokuludur. Bitki kuruduğunda bu koku kaybolur.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu, Carduus marianus, Composiae

Bitkinin Bilinen Bileşimi : Silymarin, uçucu yağ, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin, yağ.

Bitkinin Bilinen Faydaları :

* İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin hücrelerini alkol, ilaç ve kimyasalların zararlı etkilerinden korur.

* Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar.

* Deve dikeni tohumu safra artışını sağlar.

* Böbreklerin daha iyi çalışmasına katkıda bulunarak idrar yollarındaki problemlerin giderilmesinde olumlu katkılar sağlar.

* Alkolün çok kullanılması sonucu gelişen sirozda etkilidir.

* Ayrıca aşırı sigara içen kişiler için de önemlidir. Nikotin, alkol, karbon monoksit gibi maddelerin zararlarını etkisiz hale getirir. İyi bir kan temizleyicidir.

Kullanım Şekli :

Çay : 1 çay kaşığı tohum 250 ml kaynar suda haşlanır, 20 dakika beklenir, süzülür.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

Aktarlarda bulabilirsem deneyeceğim. Teşekkürler...


> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");