name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Defne Nedir, Defnenin Faydaları Nelerdir?
10
Defne Nedir, Defnenin Faydaları Nelerdir?

Defne Nedir, Defnenin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
03.09.2015
2,861

Hiç bir mevsimde yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. Ateşi düşürür. Çayı baş ağrılarına iyi gelir. İştahı açar, hazmı kolaylaştırır. Kadınlarda regl sancılarına ve akıntılara iyi gelir.

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgi : Hiç bir mevsimde yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. 6-8 m'ye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir. 8-10 cm. uzunluktaki oval ve sert, üst yüzü parlak ve almaşık dizili koyu yeşil yaprakları vardır. İlkbaharda açan sarımsı veya yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri : Har, Nehtel, Tehnel, Laurus nobilis, Laurel, Laurier

Bitkinin Bilinen Bilinen Birleşimi : Yaprakları eterik asidi içerir.

Bitkinin Bilinen Faydaları :

Bitkinin Bilinen Yaprağının faydaları :

Ateşi düşürür, terletir.

* Yiyeceklere lezzet vermesi için baharat olarak kullanılır.

* Çayı baş ağrılarına iyi gelir.

* Kaynatılan suyuna oturmak suretiyle mesane hastalıklarını iyileştirir.

* Kaynatılan suyuyla banyo yapılırsa vücudu uyarıp zindeleştirir, kadınlarda görülen regl sancılarına ve akıntılara iyi gelir.

* İştahı açar, hazmı kolaylaştırır.

* Yaprakları sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını keser.

* Kuru bakliyatların ( fasulye, nohut, mercimek vb.) içine konursa güvelenmesini veya böceklenmesini önler.

Bitkinin Bilinen Meyvesinin Faydaları :

* Meyvesinin iki tanesi dövülüp yenilirse sancının her türünü keser.

* Defne meyvelerinden elde edilen yağın antiseptik özelliği vardır. Defne sabunu bu yağdan üretilmektedir.

* Defne sabunun çok fazla faydası vardır.

Defne Sabununun Faydaları :

* Antiseptik özelliğinden dolayı tüm vücut parazitlerine ve mantar hastalığına karşı çok etkilidir.

* Saçların kepeklenmesini ve dökülmesini önler.

* Ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yaralara iyi gelir.

* Derideki gözenekleri açarak, cildi güzelleştirir.

Kullanım Şekli

Çay :  Defne yaprakları yaz sonunda toplanır, gölgelik ve havadar yerde kurutulur. Parçalanmış kuru yapraklarından 2-3 adedi 5 bardak kaynar suya  atılır. 2-3 dakika kaynatılır. 10 dakika beklenir. Yemekten sonra veya yemek araları günde 2-3 fincan içilir. Çok fazla içilmemelidir. Kusturucudur.

Banyo : 4 avuç dolusu defne yaprağı 1 kuvvet kaynar suya suya atılarak ılınınca bu su içinde 1 saat oturulur veya banyo olarak da uygulanabilir.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");