name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Aspir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
9
Aspir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aspir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
07.03.2016
3,442

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Aspir bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Çiçekleri iyi bir adet söktürücüdür. Ateş düşürücü, şişlik indirici ve parazit gidericidir. Anti bakteriyel özelliği de bulunur. Aspir yağı kalp hastalıklarını önleyici ve koruyucudur...

Bitkinin Bilinen İsimleri: kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir

Bitkinin Bilinen Botanik Bilgisi: Papatyagiller familyasından olup; 50-100 cm boyunda yaz sonuna doğru sarı, kremi beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açar. Ana vatanı arabistan yarım adası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde de yetişmektedir. Ülkemizde Anadolu da yabani olarak rastlanmakta ve ekimide yapılmaktadır. Benzerliği nedeniyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığı için yalancı safranda denilmektedir.

Aspis kuraklığa dayanıklı yazlık karakterde ortalama 100-150 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün yağı bitkisidir. Genellkle 80 -100 cm arasında boyu olabilir. Dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formların dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçek açabilir. Yaklaşık 2,5 - 3 m derinlere gidebilen kazık kök sistemine sahiptir. Tohumları beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler şeklindedir. Dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablolar oluşturur.

Ülkemizde aspis üretimi Eskişehir, Burdur, Isparta gibi belli yörelerde üretilmektedir. 2008 yılı itibari ile Trakya bölgesinde bölgenin yağ ihtiyacını karşılamakta ay çiçeğine olan bağımlılığını azaltmak için aspir ekimi özendirilmektedir.

Bitkinin Bilinen Kullanım Alanları:

Renkli çiçekleri gıda ve kumaş boyasında kullanılır. Tohumlarında %30 - %45 oranında yağ bulunur. Ayrıca yemeklik yağ olarak ta kullanılır. Yağı sabun boya vernik cila olarak kullanılır. Ayrıca yağı bio yakıt olarak ta kullanılabilir. Küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılır. Küspesinde ortalama %25 protein vardır.

Bitkinin Bilinen Faydaları:

* Geleneksel bitkisel tedavilerde uzun yıllardır kullanılmaktadır. özellikle adet düzensizliklerine faydalıdır.

* Çiçekleri iyi bir adet söktürücüdür.

* Adet ağrıların doğum sonrası ağrıları eklem romatizmaları ve tutuklukları ile karın ağrılarında kullanımı yaygındır.

* Doğal bir kan düzenleyicidir. kan dolaşımını arttırır ve pıhtılaşmayı çözer.

* Sıcak ve keskin bir tadı olan yağı hem yemeklik hemde masaj için kullanılmaktadır.

* Renkli çiçeği Kızamık gibi deri hastalıklarında yaygın olarak kullanılır.

* Çiçeklerin çayı haricen yani dışarıdan döküntülere uygulanarak temizliği sağlanır.

* Aspir yağı tembel bağırsakları çalıştırdığından müsil olarak kullanılsa da bu yağın doğal formu ile mümkündür. Teknolojik işlemlerden geçen yağda bu özellikler bulunmaz.

* Aspir yağı kalp hastalıklarını önleyici ve koruyucudur.

* Sindirim sistemi problemlerinde özellikle laktik asit birikmesinde faydalıdır.

* Bitkinin yüksek antioksidan özelliklerine sahip olduğunu son zamanlarda yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

* Kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarında etkilidir.

* Antibakteriyel özelliği de bulunur.

* Ateş düşürücü, şişlik indirici ve parazit gidericidir.

* Aspir çiçeği solmaya yüz tuttuğunda toplanır gölge bir yerde kurutulur. Kurumuş çiçekler tozlaştırılarak yada bütün halde kullanılır.

Bitkinin Zararları:

* Günlük en fazla 3 gram kullanılmalıdır.

* Aspis çiçeği hamile kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

* Adet sökücü özelliği sebebiyle düşüklere neden olabilir.

* Kanı seyrelttilğinden pıhtılaşma sorunu olanda da kullanılmamalıdır.

* İşlenmemiş aspir yağı şiddetli ishallere sebep olabilir.

* Kan sulandıran ilaçlarla kesinlikle kullanılmamalıdır.


Kullanım Şekli:

Çiçeğin kurusu bütün veya toz halde bir bardak kaynar suya 1 gram bitki şeklinde hazırlanır.

Aspirin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 517
Toplam yağ 38 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 687 mg
Karbonhidrat 34 g
Protein 16 g

Aspirin İçierisinde Bulundurduğu Vitaminler:

A vitamini 50 IU C vitamini 0 mg
Kalsiyum 78 mg Demir 4,9 mg
D vitamini 0 IU B6 Vitamini 1,2 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 353 mg


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");