name='yandex-verification' content='70050e73ee9f1508' /> name="msvalidate.01" content="FCF96E6569D0933E04F7DAB553EC01C9" /> name="alexaVerifyID" content="kfnyrkQEOE0mucSFqHxLJzEYz7A"/> Aloe vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
10
Aloe vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aloe vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkiler
07.03.2016
6,621

Doğal şifalı bitkiler arasında olan Aloe veranın faydaları saymakla bitmez. Sindirimi kolaylaştırır. Egzamaya iyi gelir. Strese karşı faydalıdır.Cilt sağlığını nemlendirerek korur. Rozetin kenarlarından verdiği yeni sürgün yapraklar ayrılarak başka yere dikilmesiyle çoğaltılabilir. ...

Bitkinin Bilinen Botonik Bilgisi: Zambakgiller familyasından olup; 30 cm ye kadar uzayabilen duyarlı, çok yıllık etli ve sulu bir bitkidir. Aloe veranın gövdesi yoktur veya 10 ila 30 cm kadar olabilir. Alt yaprakları kesilirse zaman içerisinde gövde ortaya çıkar. Kılıç biçiminde uca doğru incelip sivrileşen kenarları testere gibi küçük dikenli soluk yeşil renkli ve üzerinde daha açık renk lekeler bulunan etli yaprakları toprağın üzerinde rozetler oluşturarak yükselir. Yaz mevsiminde açan çiçekleri dik ve sık salkımlar halinde sarı veya kırmızı renktedir. Seyrek olarak tohum bağlayan Aloe vera çoğaltılması zordur. Bunun yerine rozetin kenarlarından verdiği yeni sürgün yapraklar ayrılarak başka yere dikilmesiyle çoğaltılabilir.

Ana yurdu Afrika kıtası olan Aloe vera ülkemizde daha çok güney batı ve güney bölgelerimizde sıcak bölgelerde yabani olarak yetişmektedir. Kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır. Mart ayı ile ekim ayı arasında yaprak seyreltmesi yapılan Aloe veranın en az 2 yıllık olması gerekir. Kesik kısımları aşağı gelecek şekilde dizilir. Bunlar kazanlara akar kaynatarak kıristalleştirilir böylelikle tozu hazırlanmış olur. Aloe veradan çıkarılan öz suyu kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır.

Bitkinin Bilinen Faydaları:

* Dahilen kullanımı regl kanamalarını arttırarak ay başı dönemini kolaylaştırılır.

* Sindirimi kolaylaştırır.

* Safra söktürücüdür.

* Müshildir ancak fazla kullanılmamalıdır.

* Cilt sağlığını nemlendirerek korur.

* Damar tıkanıklıklarına faydalı olduğundan dolayı kolesterole faydalıdır.

* Strese karşı faydalıdır.

* Egzamaya iyi gelir.

Kullanım Şekli:

* Bitkinin yaprakları kesilerek veya çizilerek çıkan öz suyu kullanılır. 1 - 2 damla kullanmak yeterlidir. Haricen kullanımı yaraları küçük yanıkları güneş yanıklarını ve böcek sokmalarını iyileştirir.

* Deri iltihapları ve egzama durumlarında rahatlama sağlar. Kuru ciltleri nemlendirir.

* Bitkinin yaprağından çıkan öz suyu dıştan sürülerek uygulanır.

Bitkinin Bilinen Zararları:

Bilinen fazla bir zararı olmamasına rağmen hamile ve emzikli bayanların dahilen kullanması sakıncalıdır.


Yorum Yap
Gönder
Yorumlar

> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-59770695-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter28473541 = new Ya.Metrika({id:28473541, webvisor:true, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true}); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = (d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks"); type="text/javascript"> (function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter32969479 = new Ya.Metrika({ id:32969479, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true, trackHash:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");